Przesłanie Marshua Kawkaz Zespół Daimoakh Kontakt

Trasa 8

8 Trasa Kwemo Chalacani - Dumasturi –Omalo – Duisi (czas trwania 7 godzin)

Trasa prowadzi asfaltową drogą, wzdłuż wschodniego brzegu rzeki Alazani. W Kwemo Chalacani znajduje się kilkanaście domów – przykładów bardzo ładnej, starej architektury, charakterystycznej dla wsi kistyńskich. Są to piętrowe budynki otoczone ogrodami.
Z Chalacani idziemy w kierunku północnym do sąsiedniej wsi Dumasturi. W pewnym momencie droga we wsi skręca w prawo. Po kilkudziesięciu metrach dochodzimy do kolejnego widocznego zakrętu w lewo – jest to już prawie koniec wsi. W tym miejscu po prawej stronie drogi stoi stary drewniany kistyński dom. Uwagę zwracają ładne ażurowe ozdoby architektoniczne. Gospodarstwo to znajduje się blisko wspomnianego skrętu w lewo, w przeciwnym kierunku odchodzi leśna droga – żeby na nią wejść musimy przejść przez drewniane ogrodzenie. Pokonujemy przeszkodę i idziemy tą drogą przez zarośnięte krzaki. Po kilkuset metrach po prawej stronie, w lesie znajduje się cmentarz osetyński. Z kolei naprzeciwko cmentarza, po lewej stronie od drogi znajdują się ruiny starego gruzińskiego miasta (podobno IV-VI wiek). Możemy zobaczyć pozostałość dawnego domu – jest to wysoka, kilkumetrowa ściana z otworami okiennymi. Niestety reszta zabudowań jest zupełnie zniszczona i trudnodostępna. Wracamy tą samą drogą do wspomnianego domu, przechodzimy ogrodzenie i idziemy dalej główną drogą w stronę Omalo. Między Dumasturi a Omalo znajdują się pola kukurydziane, łąki i cały czas możemy podziwiać północne otoczenie Doliny Pankisi.Dochodząc do Omalo, na wysokości pierwszego domu we wsi stojącego po prawej stronie od drogi, około 200 metrów w lewo, w kierunku rzeki widnieje gaj drzewny. Kierujemy się w tę stronę, idąc przez pastwiska. W drzewach znajdują się niewielkie ruiny, a raczej pozostałości ruin, ale okolica, zwłaszcza o zachodzie słońca wygląda stąd bardzo ładnie. Wracamy do głównej drogi i idziemy przez Omalo. We wsi, wraz z główną drogą pokonujemy zakręty, mijamy meczet po prawej stronie i kierujemy się drogą w stronę Alazani. Możemy przeprawić się na drugi brzeg po metalowym moście (tylko dla pieszych) i powrócić do Duisi drugim brzegiem przez Dżokoło.
Dochodząc do Omalo, na wysokości pierwszego domu we wsi stojącego po prawej stronie od drogi, około 200 metrów w lewo, w kierunku rzeki widnieje gaj drzewny. Kierujemy się w tę stronę, idąc przez pastwiska. W drzewach znajdują się niewielkie ruiny, a raczej pozostałości ruin, ale okolica, zwłaszcza o zachodzie słońca wygląda stąd bardzo ładnie. Wracamy do głównej drogi i idziemy przez Omalo. We wsi, wraz z główną drogą pokonujemy zakręty, mijamy meczet po prawej stronie i kierujemy się drogą w stronę Alazani. Możemy przeprawić się na drugi brzeg po metalowym moście (tylko dla pieszych) i powrócić do Duisi drugim brzegiem przez Dżokoło.do góry