Przesłanie Marshua Kawkaz Zespół Daimoakh Kontakt

Trasa 11

11. Koczadala-Zubuk-Gochia-Lamazur-Koczadala (czas trwania około 6 godzin)

Ta trasa może być odcinikiem dłuższej trasy:

Duisi-Dzibachewi-Bacara-Batana-Koczadala-Hadori-Dzibachewi-Duisi, (czas trwania około 2-3 dni)

W Koczadala znajdziemy kilka chat pasterzy kistyńskich, którzy wyrabiają kilkanaście rodzajów sera, z których dużą część stanowią sery wędzone i należą do prawdziwych przysmaków.

Chaty położone są malowniczo nad rzeką o bardzo szybkim i bystrym nurcie. Miejsce jest znane ze swoich leczniczych właściwości. Tu można odzyskać nie tylko zdrowie, ale nawet jak chcą miejscowi pasterze, można odzyskać mowę, wzrok i smak.
Kiedy już odzyskamy to co straciliśmy w naszym szybkim i nerwowym świecie, proponujemy wspiąć się na pobliskie szczyty.

Przechodzimy przez rzekę na wysokości chat pasterskich na drugi brzegi i od razu wspinamy się stromo pod górę. Po około godzinie wspinaczki dochodzimy do pierwszego szczytu o nazwie Zubuk.

Od tego miejsca nasza trasa prowadzi graniami szczytów, i nimi dochodzimy do następnego pasma o nazwie Lamazur. Zewsząd otaczają nas wysokie szczyty, pokryte często śniegiem. Niedaleko szczytu Lamazur znajduje się niewielkie jeziorko górskie o nazwie Makasta. Jedna z legend kistyńskich mówi, że jezioro nie ma dna. Jego wody uchodzą korytarzami biegnącymi pod ziemią, łącząc je tym samym z morzem czarnym. Kiedyś utonęło w nim całe stado baranów. Po roku wszystkie wypłynęły w morzu czarnym.

W Lamazur możemy podziwiać również wiele marmurowych skał, głównie marmur biały, zielony i różnokolorowy.

W Lamazur Dolnym i Górnym spotkamy szałasy i chaty pasterzy kistyńskich, gdzie istnieje możliwość przenocowania.

Z Lamazur Dolnego schodzimy drogą prowadzącą stromo w dół do Koczadala. Po drodze mijamy dużo skałek, nadających się do wspinaczki.do góry