Przesłanie Marshua Kawkaz Zespół Daimoakh Kontakt

Kuchnia

Kuchnia kistyńska jest typową kuchnią kultury pogranicza. Tworzą ją dania charakterystyczne dla kuchni czeczeńskiej i gruzińskiej, urozmaicone lokalnym kistyńskim zwyczajem przygotowywania potraw.

Typową potrawą kuchni kistyńskiej, tak jak na całym Kaukazie, jest szaszłyk (najczęściej przygotowywany w plenerze podczas wypraw wysokogórskich), głównie z baraniny, koźliny, wołowiny lub drobiu.
Kistowie jako muzułmanie nie jedzą wieprzowiny!
Kistowie wyrabiają wiele rodzajów wyrobów mlecznych: kilka gatunków serów, twarogów, masła, śmietany i jogurtu.
Kistowie sami również pieką chleb z mąki pszenicznej lub kukurydzianej.

Typowe dania zaczerpnięte z kuchni czeczeńskiej to gotowana lub pieczona baranina, koźlina, kurczaki oraz kluseczki i różne pierożki z mąki kukurydzianej i pszennej. Do najpopularniejszych należy potrawa o nazwie „żiżik-gałnysz” (gotowane kluseczki i mięso przyprawione czosnkiem), „płow” (ryż z mięsem i warzywami), „manty” (wielkie pierogi z mięsem i warzywami), smażony panierowany kurczak.

Dania zaczerpnięte z kuchni gruzińskiej to potrawy mięsne i warzywne suto przyprawiane sosami z orzechów włoskich, śliwek, czosnku i ziół (np. kolendry, bazylii, estragonu). Kistowie przyrządzą nam na pewno gruzińskie: „chinkali” (duże pierogi z mięsem, ostro przyprawione), „chaczapuri” (placek z słonym serem lub pokrzywą), bakłażany z orzechami i czosnkiem, „łobio” (fasolkę z przyprawami lub jajkiem), „mczadi” (placuszki z mąki kukurydzianej).
Do picia Kistowie podają wino własnej roboty z ciemnych winogron, wodę i inne napoje znane całemu światu.

Kistowie przywiązują dużą uwagę do estetyki stołu – sposobu ustawienia naczyń i kolejności podawania potraw. Zawsze na koniec posiłku podawana jest kawa lub herbata, a do niej wszelkie tzw. słodkości – cukierki, chałwa, miód, konfitury.
Zajmowanie miejsc przy stole odbywa się również według ściśle wyznaczonej hierarchii. Najpierw zasiadają goście i najstarsi mężczyźni, dopiero później pozostali członkowie domu, w tym kobiety i dzieci. Często kobiety siedzą przy oddzielnym stole, lub tylko przypatrują się biesiadzie mężczyzn, podając kolejne dania.
Odrębnym zjawiskiem jest gruzińska uczta z rozbudowanym ceremoniałem i etykietą, która jest również kultywowana przez Kistów, kiedy odwiedzą ich goście lub na weselu.
Uczcie przewodniczy specjalny mistrz ceremonii zwany „tamadą”. Musi być to osoba potrafiąca wygłaszać piękne toasty. „Tamada” wyznacza również innych mówców toastów i reguluje całym przebiegiem podawania potraw, nalewania wina, itd.

Propozycja menu na jeden dzień
Czytając zamieszczony poniżej opis menu, proszę mieć na uwadze, że jest to przykładowe menu kistyńskie, jakie Kistowie oferują w sytuacji, kiedy przyjmują gości.
Na życzenie Państwa mogą to menu zmienić, uzupełnić, mogą również przygotować tzw. wariant europejski, szczególnie śniadania.

Śniadanie
Na chwilę przed śniadaniem Kistowie podają mocną kawę, parzoną w tygielku lub rozpuszczalną.
Po kawie na stole znajdą się: gorący chleb kistyński, ser górski, masło, twaróg, sałatka z świeżych pomidorów i ogórków, sałatka kiszona (o nazwie „żonżoli”), podsmażane ziemniaki w kształcie frytek, części upieczonego kurczaka, a do tego sos „tkemali” (z kwaskowatych śliwek), „łobio” (fasolka) z jajkiem lub kiełbaską, szklanka wina.
Śniadanie kończy się podaniem herbaty z konfiturą.

Obiad
Na obiad otrzymamy gotowane, parujące „chinkali”, które posypuje się pieprzem, sałatkę z świeżych pomidorów i ogórków, sałatkę kiszoną (o nazwie „żonżoli”), smażone ziemniaki w kształcie frytek i sos „tkemali” (z kwaskowatych śliwek), szklanki wina, napoje zimne.
Na koniec podawana jest herbata lub kawa ze słodką chałwą lub konfiturą.

Kolacja
„Chaczapuri” ze słonym serem i pokrzywą, sałatka z świeżych pomidorów i ogórków, sałatka kiszona (o nazwie „żonżoli”), bakłażany z orzechami, na zimno, szklanki wina, napoje zimne.
Na koniec herbata z dodatkiem miodu i konfitury oraz arbuz.do góry