Przesłanie Marshua Kawkaz Zespół Daimoakh Kontakt

Witamy na stronie Pankisi.org

Pankisi

Miejsce do którego zapraszamy Państwa to gruziński wąwóz Pankisi, leżący się na pograniczu Gruzji z Czeczenia, Inguszetią, Dagestanem i Azerbejdżanem, w samym sercu dzikiej i pięknej przyrody, w sercu Wysokiego Kaukazu!

To kraina zamieszkana przez muzułmanów i chrześcijan, nierzadko kultywujących tradycje obu religii. To kraina bractw sufickich, męskich i kobiecych. Prawdziwa rzadkość w świecie islamu. Ale nie w Pankisi!

To miejsce, które ma za sobą dramatyczną historię, do niedawna znane głównie jako „czarna dziura” Gruzji, dokąd po wybuchu wojny w Czeczenii przenikali uchodźcy i bojownicy.

Od końca 2003 r. sytuacja w Pankisi powróciła jednak do normy. Większość uchodźców wyjechała do domu albo otrzymała azyl w innych krajach. Mimo to Wąwóz wciąż kojarzy się jako miejsce „podejrzane”.
O tym jak krzywdząca jest to opinia o tym pięknym i gościnnym regionie, najlepiej jest przekonać się samemu, odwiedzając wąwóz Pankisi.

Od początku 2004 r. przyjeżdża tam wielu dziennikarzy, studentów i turystów i nikt kto był tam chociaż jeden raz, nie pozostaje obojętny! Wraca raz, drugi, trzeci, bez względu na to z jak daleka przybył i jak ważnych rzeczy u siebie nie musi odłożyć na później!

Stowarzyszenie pankiskich kobiet Marszua Kaukaz („Pokój na Kaukazie”), przygotowało dla Państwa bogatą ofertę noclegową i turystyczną. Z wąwozu prowadzi wiele atrakcyjnych tras wędrówek wysokogórskich w pasmo Wysokiego Kaukazu.

Gruzińscy Czeczeni zamieszkujący Wąwóz, Kistowie, oferują również wiele atrakcji folklorystycznych. Można zostać zaproszonym na wesele, trafić na inne święta rodzinne i muzułmańskie, wziąć udział w zbiorowych modlitwach sufickich – np. tzw. „dzikrze” połączonym z występami artystycznymi Kistów. Można poza tym zapoznać się z kuchnią gruzińsko-kistyńską, a także kupić przepiękne wyroby z wełny i skóry owczej!

Zapraszamy do jednego z piękniejszych i ciekawszych zakątków Gruzji, który może nam jeszcze pełniej uzmysłowić niezwykłość naszej planety!

Realizatorem projektu jest Fundacja Edukacji Międzykulturowej wraz z kistyńską organizacją Marszua-Kavkaz. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2009 r.do góry