Przesłanie Marshua Kawkaz Zespół Daimoakh Kontakt

Dojazd

Dojazd z Polski do Gruzji

Niestety nie ma bezpośredniego transportu z Polski do Gruzji. Do wyboru jest podróż samolotem (przez Monachium, Wiedeń, Rygę, Mińsk lub Kijów) i lądowa (lub lądowo-morska). Połączenia lotnicze można znaleźć już w cenie od 1000 PLN w obie strony, a na pewno uda się kupić bilet lotniczy w cenie ok. 1500 PLN, choć oczywiście trzeba to zrobić z wyprzedzeniem, co najmniej miesięcznym.

Szczegółowy i często aktualizowany opis dojazdu można znaleźć na stronie www.kaukaz.pl i wydaje się, że to źródło najszerszej informacji na ten temat w polskim internecie.

Dojazd z Tbilisi do Wąwozu Pankiskiego

Wariant I
Gospodarze z Wąwozu Pankiskiego oferują możliwość wyjścia po turystów na lotnisko (lub dworzec autobusowy Ortaczała albo inny punkt w Tbilisi). Zapewniają transport samochodem osobowym lub mikrobusem (marszrutą). Taki przejazd jest oczywiście znacznie wygodniejszy, niż dojazd na własną rękę. Koszt zorganizowania transportu z Tbilisi do Wąwozu Pankiskiego zależy od wielkości grupy. Proponujemy indywidualne negocjacje z osobami, podanymi w rozdziale strony o nazwie Kontakt.
Bilet dla jednej osoby z Tbilisi do Duisi wynosi 8 (lari) GEL.

Wariant II – dojazd marszrutką
Dojazd tzw. marszrutką (kursowym mikrobusikiem).
Bezpośrednie mikroautobusy z Tbilisi do Wąwozu Pankiskiego odjeżdżają z dworca autobusowego Ortaczala (ang. Bus Station Ortachala, gr. orTaWala – wschodnia część miasta). Do dworca dojeżdża transport miejski – marszrutki (m.in. 94 i 48 – UWAGA o numery marszrutek trzeba dopytać na miejscu, trasy się zmieniają. Trasy marszrutek są opisane po gruzińsku, warto więc nauczyć się alfabetu. Jeżeli jednak podróżujemy większą grupa lub mamy spore bagaże, warto złapać lub zamówić taksówkę - np. (822) 9242 lub (822) 929, bo można nie zmieścić się do marszrutki. Jeżeli zamawiamy taksówkę przez telefon cenę za przejazd należy ustalić już przy zamówieniu.. Dworzec Ortaczala leży daleko od centrum, więc cena taksówki może się wahać od 2 do 5 GEL.
Orientacyjna mapa Tbilisi w Internecie, zob. np. http://www.map.ge/
Odjazdy autobusów z Ortachala zob http://www.caucasus.ge/ganrigi/ortachala.htm

Na dworcu nalezy szukac marszrutek do
Dusi (gr. …) – godzina 8.00
Dżokolo (gr. …) – przez Dusi i Birkiani – godzina 14.20
Omalo (gr. … ) – godzina 15.30

Bilet kosztuje 8 lari GEL i można go kupić w kasie lub u kierowcy. Uwaga – nazwy miejsc docelowych są pisane po gruzińsku, warto więc je sobie zapisać.

Autobusy kursują codziennie, odjeżdżają z dworca k. godziny 8, 12 i 14. Na dworcu trzeba być godzinę przed odjazdem marszrutki – zwłaszcza, jeżeli mamy duży bagaż i podróżujemy większa grupą. Później może po prostu zabraknąć miejsc. Należy uzbroić się w cierpliwość – kierowca marszrutki zazwyczaj czeka, aż zapełni się większość miejsc.
W marszrutce jest dość duszno, warto zając sobie miejsce koło okna lub tuż za kierowcą –sprawia to kłopoty głównie podczas postojów – w trakcie jazdy wentylacja jest zazwyczaj wystarczająca (otwarte okna).
Dojazd z Tbilisi do Wąwozu trwa ok. 4 godzin. Mniej więcej w połowie drogi jest postój – można skorzystać z toalety, napić się wody, kupić coś do jedzenia (np. gorące chaczapuri lub chleb).

Jeżeli zabraknie miejsc w marszrutce, która jedzie bezpośrednio do celu, można podróżować z przesiadką – w Achmecie (gr. ახმეტა) lub w Telawi (gr. თელავი). Marszrutki z Tbilisi do Achmety i Telawi w godzinach 8-18 kursują mniej więcej co godzinę – 45minut i kosztują 5 GEL do Ahmety i 4 GEL do Telawi. Z Telawi na pewno uda się dojechać marszrutką do Achmety. Z Achmety można dojechać do Wąwozu marszrutką albo taksówką, można też umówić się z gospodarzami, by po nas wyjechali.

Jeżeli podróżujemy w większej grupie można też na dworcu wynająć busik, który dowiezie nas na miejsce – będzie to trochę drożej niż marszrutką kursową.

Powrót: Najwygodniej wracać marszrutką bezpośrednio z Wąwozu:
Z Dżokolo (przez Dusi i Birkiani) o godzinie 6.00
Z Dusi o godzinie 11.40
Z Omalo o godzinie 7.00

Warto poprosić gospodarzy, żeby zadzwonili do kierowcy marszrutki i zarezerwowali miejsce. Niekiedy kierowca marszrutki może przyjechać pod wskazany adres odpowiednio wcześniej
Marszrutki w Tbilisi dojeżdżają do dworca Isani i Ortaczała.

Wariant III - Dojazd samochodem
Są 2 drogi prowadzące do Wąwozu. Droga przez Tianeti, z pozoru krótsza, jest w bardzo złym stanie technicznym. Miejscowi raczej unikają jeżdżenia tamtędy – jakkolwiek krajobrazowo jest bardzo ciekawa. Raczej nie należy wybierać tej drogi, jeżeli jedziemy samochodem osobowym.

W Tbilisi można wypożyczyć samochód – np. polecane przez Lonely Planet: www.avis.pl, cosmo@gol.ge, hertz@georgia.com.ge. Benzyna jest niewiele tańsza niż w Polsce, rosną też ceny na gaz i ropę są porównywalne.

Droga przez Telawi, to droga, która jeżdżą marszrutki. Dłuższa, ale z lepszą nawierzchnią. Dopiero za Achmetą droga staje się trudniejsza (zaczynają się miejsca, gdzie w ogóle nie ma asfaltu).

Decydując się na podróż samochodem należy brać pod uwagę, że generalnie stan dróg w Gruzji pozostawia wiele do życzenia – dojazd do Wąwozu Pankiskiego nie jest tu wyjątkiem. Poza tym w Gruzji prowadzi się dość trudno – kierowcy jeżdżą dobrze, ale szybko i dość ryzykownie. Można oczywiście wynająć samochód z kierowcą. Więcej na ten temat podróżowania po Gruzji samochodem – Zobacz np.do góry