Przesłanie Marshua Kawkaz Zespół Daimoakh Kontakt

Atrakcje

Po przyjeździe do wąwozu Pankisi, gospodarze kistyńscy mogą zaoferować Państwu następujące atrakcje:

1.Spływ na oponach rzeką Alazani

(na odcinku ciągnącym się wzdłuż wsi Duisi, od mostu zwodzonego do tamy lub z Dżokoło do Duisi)
Kiedy tylko zaczyna się w Pankisi suche i upalne lato (lipiec-sierpień), wszystkie dzieci biorą opony i idą spływać rzeką Alazani.
Alazani na wysokości Duisi ma szybki prąd, ale raczej nie jest głęboka, posiada liczne zatoczki, dzięki temu jest wymarzoną rzeką do spływania górskimi kajakami lub pontonami. W czasach ZSRR, turyści rosyjscy bardzo często przyjeżdżali właśnie do Pankisi i spływali rzeką na pontonach i tratwach.
Obecnie, niestety Kistowie jeszcze nie dysponują pontonami i kajakami, ale mają dużo opon, które świetnie nadają się do spływu, wymagają większego skupienia, bardziej kręcą wszystkimi chętnymi, którzy spróbują tej atrakcji.

2.Wycieczka do źródeł rzeki Alazani i skoki do wody z wysokich kamieni leżących wzdłuż brzegów rzeki.

Jest to jedna z piękniejszych wypraw, źródła Alazani znajdują się już u samych podnóży gór Wysokiego Kaukazu, przybierają formę kryształowych wodospadów. Jest to również atrakcja polecana głównie w czasie upalnych dni (lipiec-sierpień). Oprócz skoków do wody i wypływania parę metrów niżej na spokojną wodę, gdzie rzeka tworzy mini baseny, będąc u źródeł Alazani, możemy odczuć piękno dzikiej i czystej przyrody wysokogórskiej. Do źródeł Alazani często przychodzą napić się wody dzikie kozice górskie, na chwilę przed skokiem do wody i zmąceniem spokoju, możemy również prowadzić obserwacje tych pięknych zwierząt.

3.Wędkowanie w rzece Alazani.

Kistowie pomyśleli również o wędkarzach. Rzeka Alazani obfituje w wiele gatunków ryb, do jednych z najwartościowszych i najpopularniejszych należą dzikie pstrągi. Wszyscy chętni zostaną zaprowadzeni w dogodne miejsca, możliwe jest również przejście szybkiego kursu wędkowania.

4.Wyprawa w góry, po kasztany jadalne.

W drugiej połowie września i na początku października do Pankisi przychodzi jesień, która zmienia całą kolorystykę wąwozu i gór go otaczających, z bujnej zieleni na złocistą czerwień i brąz. Jest to pora zbiorów na polach, w ogrodach i lasach, a w nich przede wszystkim kasztanów jadalnych. W tym celu Kistowie specjalnie organizują całodniowe wyprawy w lasy porastające podnóża gór, w okolicach Rezerwatu Bacarskiego. Rośnie tam wiele kasztanowców, których owoce są jadalne. Zebrane kasztany są pyszne po uprażeniu ich w piekarniku lub na grillu.

5.Wycieczki konne w góry Wysokiego Kaukazu, z noclegiem w szałasach pasterskich.

Wycieczki konne są organizowane w przypadku chęci odbycia przez Państwa jednej z tras wysokogórskich, które zostały szczegółowo opisane w części o nazwie Trasy.
Kistowie dysponują małymi, sprawnymi konikami górskimi, które bez większych problemów pokonują górskie ścieżki z turystą lub jego bagażami na grzbiecie. Przed wejściem na takiego konika Kistowie pokażą Państwu, jak oni siodłają konia i jak go prowadzą. Podróż na grzebiecie takiego wierzchowca jest jedną z większych atrakcji w czasie wypraw wysokogórskich.

Po dotarciu do celu wędrówki, równie wielką atrakcją jest możliwość przenocowania w chacie pasterskiej, gdzie kistyńscy lub tuszyńscy pasterze pokażą nam cały proces wyrobu kilkunastu rodzajów sera, masła i śmietany.

6.Wieczór folklorystyczny z zespołem kistyńskim Daimoakh (Ojczyzna).

Niezależnie od tego, gdzie Państwo będą znajdować się, Kistowie bardzo chętnie zorganizują wieczór z udziałem członków zespołu folklorystycznego Daimoakh, ubranych w tradycyjne stroje kistyńskie. Kistowie, tak jak większość Gruzinów i Czeczenów pięknie śpiewa, gra na instrumentach i tańczy z wielką fantazją.
Zespół Daimoakh, został założony w połowie lat 90-tych przez Makwałę Margoszwili, która jest jednocześnie jego kierownikiem i instruktorką. Zespół składa się z grupy śpiewaków – wielkich indywidualności i uznanych w Gruzji artystów. Wystarczy wymienić Keto Mutoszwili, Taissę Alchanaszwili czy Mamuli.

Do zespołu należą również grupy tancerzy – dorosłych i dzieci. Tancerze wykonują głównie różne formy lezginki, jednego z najpopularniejszych tańców na Kaukazie.
Kistowie śpiewają i grają zarówno pieśni gruzińskie jak i czeczeńskie, co nadaje ich twórczości ludowej niepowtarzalny koloryt i dźwięk.
W czasie tańca turyści również są zapraszani do kręgu i uczeni tańca.

7.Pokaz filmów o prawach kistyńskich kobiet w muzułmańskim społeczeństwie w Pankisi.

Jedna z agro-gospodyń z Duisi Szorena Hangoszwili jest z wykształcenia dziennikarką i reżyserką filmową. W ramach studiów Szorena Hangoszwili nakręciła kilka filmów o kobietach w Pankisi – ich losach i prawach. Rola kobiety w społeczeństwie kistyńskim wzbudza dużo ciekawości wśród odwiedzających wąwóz cudzoziemców. Z tego powodu Kistowie z chęcią pokażą Państwu filmy, które zostały nakręcone na podstawie życia kilku Kistynek.

8.Wycieczka po meczetach i gruzińskich kościołach w Pankisi.

Jest to atrakcja, jaka została opisana w rozdziale o nazwie Trasy. Znajduje się tam pełen opis większości meczetów i kościołów gruzińskich, jakie znajdują się w Pankisi i jego najbliższych okolicach. W wąwozie w ciągu kilku ostatnich lat powstało również wiele nowych, przydomowych meczetów (których nie uwzględniają opisy tras na stronie), a które Kistowie chętnie Państwu pokażą.

9. Udział w tradycyjnej sufickiej modlitwie Kistów o nazwie dzikr.

W każdy piątek, około godziny 11:00, w starym meczecie w Duisi zbiera się kobiece bractwo sufickie należące do wirdu Kunta-Hadżi Kisszijewa. Kobiety zbierają się aby odprawić dzikr pod kierunkiem mistrzyni bractwa – Alcaani.
Kobiety zapraszają do swojej części meczetu wszystkich chętnych i ciekawych tradycji sufickiej. Jest to jedna z większych atrakcji w Pankisi, którą aby cokolwiek przybliżyć osobom nie znającym tradycji sufickich, można porównać do słynnych wirujących derwiszów w Turcji. Kobiety mogą obserwować modlitwę wewnątrz, mężczyźni na zewnątrz, zaglądając przez drzwi. Pobierz nagranie

10.Technologia wyrobu filcu

We wszystkich wsiach Pankisi, znajdują się przydomowe warsztaty, gdzie Kistowie wyrabiają z wełny owczej filc – tkaninę nieprzemakalną i nie do zdarcia. Oprócz ciepłych ubrań dla pasterzy, mistrzowie wykonują również wiele innych kolorowych akcesoriów – torebek, futerałów, czapek, makatek, itd. Sam proces wyrobu filcu należy do najciekawszych tradycyjnych technologii, które pokażą nam Kistowie. Wiele z tych wyrobów można kupić w warsztatach w Pankisi.

11.Tradycyjne potrawy kistyńskie

Wszystkim zainteresowanym, Kistynki pokażą wyrób tradycyjnych dań, na które składają się dania kuchni czeczeńskiej (Żiżik Gałnysz) i gruzińskiej (Chinkali, Chaczapuri), lub mieszanki obu.
Kistynki samą pieką chleb, czego również będą mogli się Państwo nauczyć lub zaobserwować.do góry